KesKeCes ? 


🌎 Zavalan

Zavalan est une ville d'Albanie   Zavalan
Heure Locale à Zavalan -->
Décalage Horaire : Gmt + 02 h 00
Time Zone : Europe/Tirane
Actuellement à l'Heure d'été
Coefficient de Marée :       104/108

14 h 20 m 48 s
Mercredi 26 Avril 2017


   Durée du Jour : 13h46
12 h 35
Zénit
+3 minutes de Soleil     Jour de Lune : 30
Lever: 5h57
Coucher: 19h28
Nouvelle Lune
3.6 %

05 h 13
Aurore

05 h 42
Lever

19 h 28
Coucher

19 h 57
Crépuscule


Province : Gjirokaster

Latitude :

40.3544440
40°21‘15"N

Longitude :20.4719440
20°28‘18"E
Altitude :      1045 mètres - 3429 feet

UFI :      -109213
UNI :     -170579
MGRS : 34TDK5515967232
JOG :     NK34-11

Changement de Vue
Carte Satellite

Les villes les plus proches :

Shijan    3.03 Km
Vitisht    4.3 Km
Frasher    4.33 Km
Ogren    4.5 Km
Kurtes    4.51 Km
Orgocke    4.84 Km


Ville suivante : Zavaline
  Et aussi le 05 Novembre 2016 :

1 - Përmet - Wikipedia

  Përmet (Greek: Πρεμετή, Premeti) is a municipality in Gjirokastër County, southern Albania. It was formed at the 2015 local government reform by the merger ...
https://en.wikipedia.org/wiki/P%C3%ABrmet

2 - Villages of Albania - Wikipedia
  Villages of Albania. Administrative Divisions of Albania; Qark Bashki (Municipality) Njësi Fshat (Village; There are approximately a total of 2,972 villages in ...
https://en.wikipedia.org/wiki/Villages_of_Albania

3 - Vektor 381 Albánie Skrapari 1:100 000 automapa
  Vymezené území: S - Shemberdhenj, SV - Dobërcan, V - Gjonbabas, JV - Zavalan, J - Katundishtë, JZ - Kallëmb, Z - Rehovë, SZ - Kodras.
http://www.levnyoutdoor.cz/albanie-mapy/17189-vektor-381-albanie-skrapari-1-100-000-automapa-9789604488087.html

4 - Het weer in Zavalan - De voorspelling van AccuWeather voor ...

  Het weer in Zavalan, Albanië ... Vooruitkijken. Tussen woensdagavond en zaterdagmiddag hier en daar een regen- en onweersbui; stormen kunnen tot onverwachte ...
http://www.accuweather.com/nl/al/zavalan/1555576/weather-forecast/1555576

5 - 'PEGASI INTERNACIONAL ALBANIA' (KONGRESI I PARE ...
  ... , agron sh ele z/ ven dËspresiden tja kozeta zavalan i, p etro d u d i , z evçp resid en t i p Ërg jith sh Ëm i ln psh a pegasi alban ia , ...
https://issuu.com/periklishuli/docs/gazeta_e_kongresit

6 - Frasheri Ne Historine e Shqiperise 2 - scribd.com
  Zavalan. në vitin 1889 ka patur 3500 banorë. 1984). PËRMETI DHE PËRMETARË Frashëri dhe frashërllinjtë nuk mund të shikohen si një mjedis.
https://www.scribd.com/doc/282385738/Frasheri-Ne-Historine-e-Shqiperise-2

7 - Οι «φυλές» των Αλβανών. Ας τις γνωρίσουμε...
  Οι Αλβανοί είναι γείτονές μας, αλλά ουσιαστικά δεν αποδείχθηκαν ποτέ καλοί γείτονες και ...
http://sitalkisking.blogspot.com/2012/12/blog-post_8.html

8 - Het weer in Qarku i Gjirokastrës - Het Nieuwsblad
  Het weerbericht voor Qarku i Gjirokastrës: 14-daagse voorspelling, buienradar, uur-tot-uur voorspelling, Gemiddelde temperatuur en neerslag, UV-index
http://meteo1.nieuwsblad.be/wereld/Europa/Albani%C3%AB/Qarku%20i%20Gjirokastr%C3%ABs